Öz Geçmiş

 

Ankara Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi - Resim Bölümünden 1982 yılında mezun oldu.

 

2002 yılında Fransa ' da Arc-En-Ciel Maison D'art Paris adında bir sanat evi açarak 5 yıl sanatsal etkinliklerde bulundu. 2013 yılında Kanada - Toronto ' kurduğu atölyesinin yanında Ankara'daki atölyesinde de eş zamanlı olarak sanatsal çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Bulgaristan - Varna - Plovdiv, Avusturya - Pöchlarn, Kanada - Montreal - Ottowa - Toronto, Kırgızistan - Bişkek, Avustralya - Canberra , Tayvan - Taipei, Malta - Valetta ' da sanat sempozyumlarına katılarak canlı performanslar sundu, seminerler verdi.

 

52 kişisel sergisi yurtdışı olmak üzere (Amerika, Kanda, Almanya, Rusya, Avusturya, Fransa, İsveç, Çin, Avustralya, Yunanistan, Bulgaristan, Kırgızistan, Sırbistan, Malta, Tayvan, Kıbrıs) toplam 150 kişisel - solo sergi yaptı. 1976 yılında yağlıboya ile tanışan Çetinkaya, 44 yıldır elinden bırakmadığı fırçasıyla 10.000 den fazla çalışmasını sanat dünyasına kazandırdı.

 

DİĞER FAALİYETLER

 

Sanatçı, sanat eseri üretmenin yanında sosyal projelere çok önem vermekte, anaokulları’ndan başlayan, üniversiteye kadar uzanan eğitim kurumlarında, sosyal amaçlı dernek, vakıf ve diğer kurumlarında içinde olduğu geniş bir yelpazede sanat etkinlikleri, söyleşiler ve seminerler yapmakta, kurum ve kuruluşlara kurduğu atölyelerle ve yaptığı danışmanlıklarla resim sanatına olan ilgiyi artırmayı amaçlamaktadır. .

 

Düzenli olarak sanat dergilerine makale yazmakta, yoğun olarak tv ve radyo programlarına katılarak, yazılı basına söyleşiler yaparak sanat’a katkılarını sürdüren sanatçı bir Tv kanalında da altmış programlık ‘Hikmet Çetinkaya’nın Atölyesi’ adı altında Sanat – Kültür programları hazırladı ve sundu

 

Sanatçının, sanatını anlatan yüzlerce katalog ve ‘’Yalnızız Birlikte’’ ile ‘’Kırmızı Ben ve Gelincik’’ adlı kitapları yayınlandı, ’2015 Avustralya’da Türkiye Yılı’’ kapsamında sanat etkinlikleri için özel olarak hazırlanmış “Dont Forget The Popies” isimli ingilizce olarak kazırlanan kitabı Avustralya’da çok sayıda sanatsever tarafından ilgi gördü.