Toronto'da; parklar, bahçeler, köşe başları bir çok yere laleler dikilmiş.

Bir sanatçı arkadaşımla caddede yürürken muhteşem laleleri görüp, bu lalelerin kaynağının Osmanlı İmparatorluğu olduğunu, hatta bir dönemin "Lale Devri" olarak anıldığını, lalelerin kaynağının İstanbul olduğunu anlattım.

Pek inanmamakla beraber şaşkınlığını yüz ifadesinden hissettim.

 

 

Sonra internetten araştırdım, bakın nasıl bir bilgi ile karşılaştım.

 

 

"........Osmanlı Devleti'nde, 1718 yılında Avusturya ile imzalanan Pasarofça Antlaşması ile başlayıp, 1730 yılındaki Patrona Halil İsyanı ile sona eren dönemdir.Bu dönemin padişahı III. Ahmet, sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'dır.

LALE DEVRİ NEDİR?

Lale Devri, "ZEVK ve SEFA" devri olarak bilinir. Adını, O dönemde İstanbul'da yetiştirilen ve zamanla ünü Dünya'ya yayılan lale çiçeklerinden alması, çok sonradan olmuştur. BU DÖNEM OSMANLI İMPARATORLUĞUNUN HİÇ BİR DEVRİNDE LALE DEVRİ OLARAK ANILMAMIŞTIR. Yahya Kemal samimi arkadaşı Ahmet Refik Altınay ile bir sohbeti sırasında, III. Ahmed'in Veziri Azamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa ile beraber 1718-1730 yılları arasında yaptıkları, OSMANLI İMPARATORLUĞUNDA Kİ YAŞAM BİÇİMİNİ DEĞİŞTİRME ETKİNLİKLERİNİ LALE DEVRİ OLARAK TANIMLAR. Ahmet Refik de bu dönemi anlatan kitabına "LALE DEVRİ" (İstanbul 1331/1913 Muhtar Halit Kitabhanesi) ismini verir ve bir süre sonra bu dönem Lale Devri olarak anılmaya başlar......"

 

 

SİZCE "LALE DEVRİ" NİN, LALE İLE BİR ALAKASI VAR MI?